Skip to main content

Wentylator, a średnica kanału – najczęściej spotykane pytania

W tym artykule odpowiemy na kilka pytań, które często stawiamy sobie kupując lub już montując wentylator. Jak połączyć kanał z wentylatorem? Co gdy mamy otwór o niestandardowych wymiarach? Czy największe znaczy najlepsze? WIĘCEJ>>


Zaczynamy od pierwszego problemu – czy jeżeli posiadamy kanał i wentylator (bądź kratkę) o takich samych średnicach to czy potrzebujemy dodatkowego łącznika bądź redukcji?


Na szczęście króćce w wentylatorach lub kratkach mają w praktyce średnicę o kilka milimetrów mniejszą niż kanał, dzięki czemu wentylator/kratka wchodzi w kanał bezpośrednio bez potrzeby żadnych dodatkowych złączeń.

 

Jedno z częstszych pytań jakie dostajemy od klientów kupujących wentylator to czy jeżeli mamy otwór o niestandardowych wymiarach bądź średnica otworu jest o wiele większa niż średnica króćca w wentylatorze to czy urządzenie o mniejszej średnicy będzie działało prawidłowo.
Nie istnieją żadne przeciwwskazania, aby zamontować wentylator o mniejszej średnicy niż otwór. Ważne jednak, żeby pamiętać o tym, aby wymiar zewnętrzny urządzenia przykrył dziurę w ścianie oraz aby istniała możliwość przykręcenia lub ewentualnie przyklejenia go do płaskiej powierzchni (w kartach katalogowych zazwyczaj jest podany rozstaw śrub montażowych).

 

Ostatnią sprawą jaką dziś poruszymy jest pytanie czy wentylatory o największej średnicy zawsze są najlepsze i najbardziej wydajne.
Zgodnie z normą PN-83/B-03430 wydajność urządzenia w łazience powinna wynosić:
– dla łazienki (z ustępem lub bez) – 50 m3 /h,
– dla oddzielnego ustępu – 30 m3 /h,
Nie uwzględnia ona jednak kubatury łazienki.
Jak więc określa się potrzebną wydajność w praktyce? Zaleca się, aby powietrze w łazience było wymieniane 3-4 krotnie. Jak to obliczyć?

Wydajność urządzenia(m3/h)~ 3-4(1/h) x kubatura pomieszczenia(m3)
Wentylatory na średnicę 100 mm mają wydajność zbliżoną do 90-100 m3/h. Jest ona wystarczająca dla pomieszczeń o powierzchni do 9 m2 i wysokości 3 m, czyli dla większości łazienek, jakie posiadamy w naszych mieszkaniach czy domach.

Dlaczego więc stosowanie większych wentylatorów nie jest zalecane?
Wraz ze wzrostem średnicy wentylatora rośnie jego wydajność, ale i głośność – o czym często zapominamy. W małej łazience hałas będzie znacznie bardziej słyszalny niż w dużym pomieszczeniu. Zbyt duża wydajność może powodować efekt przeciągu w łazience, co jest dla ludzi bardzo niekomfortowym odczuciem.

Najczęstszym uzasadnieniem osób kupujących przewymiarowane urządzenia jest średnica otworu w ścianie. Kierowanie się wyłącznie tym kryterium powoduje najczęściej niezadowolenie.

Jeżeli mamy jakąkolwiek możliwość ingerencji w wielkość otworu, zastanówmy się nad tym wcześniej 🙂 Na etapie remontu jesteśmy w stanie zmienić niemalże wszystko. Niech nasza łazienka będzie miejscem, które nie tylko podoba się nam wizualnie, ale również w którym czujemy się komfortowo 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *