Skip to main content

Zakupiony wentylator z czujnikiem wilgoci pracuje non stop. Czy jest uszkodzony?

Często spotykamy się z pytaniem zawartym w tytule tego posta. Zanim jednak stwierdzimy, że nasz wentylator z czujnikiem wilgoci jest uszkodzony warto sprawdzić kilka prostych rzeczy, które mogą w mgnieniu oka naprawić problem. WIĘCEJ>>

Prosimy o sprawdzenie pod obudową wentylatora, w jaki sposób został ustawiony higrostat. Jest on regulowany w zakresie około 60-90%  (o ustawieniach higrostatu pisaliśmy tutaj).

Jeżeli potencjometr został ustawiony na wartość minimalną (czyli w praktyce ok 60-70%) może on faktycznie pracować bez przerwy (wilgoć w pomieszczeniu jest zazwyczaj na takim poziomie).

Warto sprawdzić poprawność działania wentylatora nastawiając higrostat na poziom maksymalny. Jeśli wentylator przestanie pracować „non stop”, nie powinien być uszkodzony.  Odpowiednio regulując czujnik wilgotności, nasz wentylator powinien pracować zgodnie z naszymi wymaganiami 🙂

Kolejną przyczyną problemu może być plaster zaklejający dziurki w obudowie, przez które higrostat mierzy poziom wilgoci w pomieszczeniu.

Po zdjęciu frontu możemy zobaczyć taką małą naklejkę, która skutecznie może zakłócać pracę naszego wentylatora. Możemy ją bez obaw zerwać. Po usunięciu owego plastra higrostat powinien prawidłowo mierzyć poziom wilgotności w pomieszczeniu.

 

Pamiętajmy, że praktycznie każdy wentylator posiadający czujkę wilgoci, posiada również timer (o którym pisaliśmy tutaj). Jeżeli timer będzie nastawiony na maksymalny czas pracy (czyli około 30 minut), wentylator również będzie pracował długo po naszym wyjściu z łazienki, co może wprowadzić nas w błąd. Nawet jeśli poziom wilgotności w tym czasie spadnie poniżej ustalonego poziomu wilgoci, wentylator będzie włączony do momentu ustania działania timera.

Warto więc najpierw odpowiednio wyregulować urządzenie zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami, zanim podejmiemy decyzję o rzuceniu nim o ścianę albo odesłaniu do nas 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *