Skip to main content

Jak działa higrostat?

Higrostat jest to nic innego jak czujnik wilgoci. Funkcja ta pozwalająca na pracę wentylatora niezależnie od tego, czy światło jest włączone, czy wyłączone. WIĘCEJ>>

Krótka zasada działania higrostatu: w momencie, kiedy poziom wilgotności wzrośnie powyżej ustawionej przez nas granicy, wentylator uruchomi się samoczynnie. Jego praca zostanie zakończona w momencie, kiedy wilgoć spadnie poniżej wyznaczonego poziomu.
Takie zastosowanie zapewnia nam pewność, że pomieszczenie będzie wentylowane aż wilgoć nie osiągnie poziomu minimalnego, a gdy tylko wzrośnie za bardzo wentylator ponownie uruchomi się. Co więcej wentylator można niezależnie uruchamiać włącznikiem światła.

Oto przykładowe wentylatory z funkcją higrostatu (przedstawiamy modele w wersji o średnicy 100mm, więcej modeli o różnych średnicach znajdą Państwo tutaj):

Jak można zauważyć większość modeli posiadających higrostat, posiada również funkcję timera, którego sposób działania opisaliśmy tutaj.
UWAGA!
Aby wentylator posiadający funkcję higrostatu pracował prawidłowo, potrzebne jest zasilanie trójżyłowe. Dwie żyły podłączone są wówczas to włącznika światła (jako faza przerywana), natomiast trzecia żyła jest podłączona do stałego napięcia. WAŻNE: ŻADNA Z NICH NIE JEST UZIEMIENIEM ANI MASĄ!

 

 

 

 

Jedna myśl na temat “Jak działa higrostat?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *